Mgr Maria Starzałek " O beatyfikacji ks. Władysława Bukowińskiego, absolwenta UJ" wg uczestniczki tej uroczystości w Karagandzie.

23.11.2017

Mgr Maria Starzałek, absolwentka prawa UJ, emerytowany radca prawny w Rzeszowie, od lat 80-tych XX wieku jest członkiem Stowarzyszenia Sługi Bożego Władysława Bukowińskiego. Wyjazd do Karagandy na uroczystości beatyfikacji ks. Wł. Bukowińskiego zorganizowało Centrum ks. Wł. Bukowińskiego w Zagórnikach k. Andrychowa. Podróż odbyła się Ukraińskimi Liniami Lotniczymi przez Kijów.

Sł. B. Władysław Bukowiński, Apostoł Kazachstanu i więzień sowieckich łagrów został ogłoszony błogosławionym 11 września 2016 r. Dokonał tego legat papieski Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Kard. Angelo Amato, podczas Mszy św. w Katedrze Matki Boskiej Fatimskiej w Karagandzie. Jego święto będzie obchodzone 20 czerwca każdego roku. Po raz pierwszy publicznie oddano cześć Sł. B. Wł. Bukowińskiemu poprzez odsłonięcie Jego wizerunku.  W Katedrze rozległy się brawa i zabrzmiał śpiew. Do prezbiterium przyniesiono relikwie Bł. Władysława. Oglądaliśmy zdjęcia z tej uroczystości w Katedrze, przyniesione przez p. Marię Starzałek.

W uroczystości beatyfikacyjnej wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów m.in. z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Litwy. Wśród kilkunastu biskupów był Bp. J. Szkodoń z Krakowa. W uroczystości uczestniczył ks. Mariusz Kowalski z Karagandy, który w 2008 r. za przyczyną  Sługi Bożego ks. Bukowińskiego został uzdrowiony po wylewie krwi do mózgu.

Uroczystość w Katedrze była bardzo podniosła i wzruszająca. Przeżyć uczestników nie  sposób opisać.

Parafia i Katedra Matki Boskiej Fatimskiej Wszystkich Narodów - to parafia diecezji dla katolików obrządku łacińskiego, założona przez Papieża JP II w 1991 r. w Karagandzie, przemysłowym mieście Kazachstanu, mieście z kopalniami węgla, w których pracowali Polacy - zesłańcy. A Kazachstan to  ogromny  kraj, kraj wolnych ludzi - jak mówią o sobie jego mieszkańcy.  Stolicą od 1997 r. jest Astana, powstała na  życzenie Prezydenta Kazachstanu  Nursułtana Nazarbajewa. W XXI wieku ma być stolicą wszystkich narodów, państw i religii, powiedziała Prelegentka.

Architektura Astany ustawiona jest pod stolicą masońską. Plany zrealizował angielski koncern architektoniczny.

Oglądaliśmy fotografie obiektów zabytkowych i tych przyszłościowych, zdumiewających np.:

- Bayterek, symbol nowego miasta, to pomnik z widokową wieżą, nawiązującą do drzewa życia i magicznego ptaka szczęścia. Ma 105 m. wysokości, średnicę 22 m., zbudowany wg. założeń  Nowego Porządku Świata - Kult Słońca,

- Piramida Zgody i Pokoju, to symbol współdziałania grup etnicznych
 i narodowościowych, dedykowana idei połączenia światowych religii,

- Meczet Nur Astana, największy w Azji Centralnej, mieści 5 tysięcy wiernych. Jest to dar sułtana Kataru dla Prezydenta Nazarbajewa,

- majestatyczny Pałac Prezydencki Ak Orda 80-cio metrowy, nakryty kopułą
 z iglicą, która wskazuje słońce,

- Uniwersytet z najnowszymi  centrami badawczymi.

Fotografie wykonała Pani Maria Starzałek, wszystkie doskonałe technicznie.

Pani Maria przekazała nam dużo wiadomości o tym kraju, w którym z jednej strony zatrzymał się czas, to stepy, pustynie, nomadzi (koczownicy), a z drugiej - zaskakuje nowoczesną architekturą z drapaczami chmur i nowoczesnymi centrami badawczymi. Ale też kraj, w którego historii dokonano pierwszej beatyfikacji Ks. Władysława Bukowińskiego.

Data opublikowania: 01.12.2017
Osoba publikująca: Kamil Jodłowiec