Absolwenci ze Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego dzielą się opłatkiem "najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie" (C.K. Norwid)

13 stycznia 2018 r.

Styczeń  2018  roku, to tradycyjne spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w murach Collegium Novum, najważniejszej siedziby ich Alma Mater. Regułą było, że w tym dniu świeciło słońce, tym razem była szara i smętna pogoda, ale nasze serca były radosne, że znów się spotykamy.

Aula zapełniała się  absolwentami, zacnymi gośćmi i oczywiście władzami Uczelni. Było nas niestety stosunkowo mniej, niż w ostatnich latach, ale nie będziemy dochodzić dlaczego.  Tradycją już stał się występ naszych rodzimych Słowianek, melodyjnie, od dobrze znanych kolęd, rozpoczęło się i zakończyło spotkanie.

Powitał nas Vice-Prezes Stowarzyszenia - Profesor  Krzysztof Stopka. Jego postać jest przyjazna, więc powitanie było ciepłe i serdeczne. Po spełnieniu obowiązku,  o zabranie głosu poprosił  JM Rektora Wojciecha Nowaka. To znaczące i ważne, że  panujący obecnie  Rektor znajduje czas w sobotę, aby uświetnić nasze spotkanie opłatkowe.

Podkreślił, że wszyscy jesteśmy absolwentami i to jest ta siła, to jest ta wartość dodana
w biegu pokoleń. W 654 roku istnienia nasz pobyt na Uniwersytecie był krótką chwilą,  był błyskiem,  mrugnięciem gwiazdy, ale ta ciągłość się liczy, to jest ta siła Uniwersytetu, którą ma w sobie i  stanowi  najwyższą wartość.

Z życzeniami noworocznymi  JM Rektor  dodał jedno szczególne, że w tym  roku otrzymamy nową siedzibę. Jeżeli to życzenie się urzeczywistni, to będzie przełom w naszej działalności
 w Gotyckiej Piwnicy na Grodzkiej 53. Nie oczekujemy czegoś  nadzwyczajnego, ale w realizacji tego łańcucha pokoleniowego chcielibyśmy zapraszać   naszych absolwentów oraz  absolwentów z innych Uczelni, prelegentów i gości do miejsca bardziej reprezentatywnego, niż czyniliśmy dotychczas.

Potem nastąpiły krótkie wystąpienia Prezesa Stowarzyszenia Wychowanków AGH prof. Piotra Czaji,  Prezesa krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków Pani Aleksandry Szemioth, byłego Rektora UJ prof. Franciszka Ziejki i założycielki SAUJ Krystyny Dec, świadka  ponad 50-letniej historii  SAUJ.

Profesor Ziejka, nasz honorowy członek Stowarzyszenia, jak zawsze pięknie, nawiązał do "chleba biblijnego", nazwanego  też przez  K.C. Norwida "białym kruchym opłatkiem" - który zawsze znaczył wiele.  Ludzie wywożeni na Sybir łamali się nim, tak samo czynili w Europie na obczyźnie i za wielką  wodą, to był zawsze symbol niezwykłej jedności i niech tak pozostanie na zawsze.

Zabrała też głos Wiceprezes SAUJ Barbara Nikorowicz. Wyraziła radość  z kolejnego naszego spotkania opłatkowego, krótko dokonała oceny minionego roku i zakończyła słowami Stanisława Wyspiańskiego.

Pozostańmy na chwilę sami  w oparach tych słów.

Później nastąpił moment poświęcenia opłatków przez Proboszcza Parafii  Św. Anny  Ks. prof. Tadeusza Panusia wraz z przeczytaniem ewangelii i tym białym chlebem rozpoczęliśmy się dzielić  z sercami i ustami dobrych życzeń.

Przygotowała Zofia Cześnikiewicz

 

Poniżej zamieszczamy życzenia od Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego.