Stowarzyszenie Absolwentów UJ odznaczone medalem Honoris Gratia

Działające od bez mała 60 lat Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego wpisało się na stałe w życie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Tradycyjne spotkania organizowane od lat w siedzibie SAUJ – wykłady i odczyty nagłaśniające wydarzenia związane z działalnością naukową Uniwersytetu Jagiellońskiego, popularyzujące osoby zasłużone dla Krakowa, kultywujące pamięć o wybitnych absolwentach UJ i mieszkańcach Krakowa, stały się nieodłącznym elementem działalności Stowarzyszenia. Działania SAUJ spotkały się z wyjątkowo życzliwą i wysoką oceną ze strony władz Krakowa. Wyrazem tego była uroczystość wręczenia Stowarzyszeniu Absolwentów UJ odznaki Honoris Gratia. Odznakę Honoris Gratia – za szczególne zasługi dla Stołecznego Królewskiego miasta Krakowa – prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski ustanowił w 2005 roku. Odznakę tę otrzymują instytucje, stowarzyszenia, organizacje i osoby zasłużone dla społeczności Krakowa.

5 czerwca 2023 r. w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta Miasta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego, Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, odznaki Honoris Gratia.

Na uroczystości Uniwersytet reprezentowała Pani Prorektor prof. dr hab. Dorota Malec.

W delegacji Stowarzyszenia Absolwentów UJ udział wzięli:

Prezes – prof. dr hab. Piotr Laidler, Wiceprezes mgr Barbara Nikorowicz, mgr Lena Kumięga-Tarchała, dr Elżbieta Wenda oraz Mgr Katarzyna Frankowicz - Kierownik Sekcji  ds. uroczystości ogólnouczelnianych i członkini SAUJ.

To honorowe odznaczenie ma dla naszego Stowarzyszenia ogromne znaczenie. Jest nagrodą za działania wszystkich poprzednich generacji Członków a obecnym daje dodatkowy impuls do dalszych prac.

Warto przy tym wspomnieć, że SAUJ staje w szeregu wraz wieloma wcześniejszymi Laureatami, z których wymienić można m. in. Annę Dymną, Jerzego Trelę, Jerzego Stuhra, Annę Polony, Zbigniewa Wodeckiego, ks. Franciszka Macharskiego, Prof. Kazimierza Karolewskiego z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i wielu, wielu innych.

Z dumą i z satysfakcją delegacja odebrała to zaszczytne odznaczenie.