Inauguracja Roku Akademickiego 2023/24

Tradycyjnie, uroczystości inauguracyjne w 2023 roku rozpoczął wzniosły przemarsz orszaku profesorów, którzy przeszli ulicami Krakowa z Collegium Maius do Collegium Maximum. Profesorowie reprezentowali każdy z szesnastu wydziałów uczelni, a kolory ich tóg były charakterystyczne dla każdego z wydziałów. Uroczystość inauguracji kolejnego, 660 roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim, w auli Collegium Maximum otworzył JM Rektor UJ profesor Jacek Popiel. W przemówieniu życzył aby w naszych sercach i umysłach zagościła wiara w lepsze jutro, w którym obowiązywać będzie wzajemny szacunek i wierność podstawowym wartościom moralnym, które odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach. Jest to niezwykle ważne, szczególne w dzisiejszych, jakże trudnych warunkach jakie panują w naszym kraju.

Na wstępie Rektor UJ złożył wyrazy podziękowania wszystkim pracownikom, którzy w okresie trwającej przez z górą dwa lata pandemii koronawirusa, pracowali kontynuując - mimo niezwykle trudnych warunków - z sukcesami, prace naukowo-badawcze, dydaktyczne i organizacyjne.

Rektor z zadowoleniem i satysfakcją przypomniał, że Uniwersytet Jagielloński okazał się, po raz kolejny, najlepszą polską uczelnia wyższą, co jest niewątpliwie zasługa wszystkich jej pracowników. Z pewnością miejsce UJ w rankingach światowych byłoby wyższe, gdyby finansowanie nauki w Polsce było porównywalne z poziomem finansowania  placówek naukowo-badawczych w świecie. Tymczasem traktowanie nauki i atmosfera towarzysząca  ocenie działalności naukowej w ostatnich latach pozostawia bardzo wiele do życzenia. Poprawie musi ulec sprawa wynagradzania pracowników nauki. Nie do zaakceptowania jest fakt, że pensja asystenta na wyższej uczelni jest prawie równa minimalnemu wynagrodzeniu w Polsce. Nauka i edukacja nadal nie jest traktowana w naszym kraju priorytetowo, mimo, że jest bezsprzecznie motorem rozwoju i filarem bezpieczeństwa.

Profesor Jacek Popiel wyraził obawy co do przyszłości kształcenia medycznego w Polsce. Powstają szkoły kształcące wyższy personel, w tym lekarzy, korzystające z programów kształcenia bez rzeczywistego dostępu do szpitali i przy braku doświadczonej kadry akademickiej. Będzie to skutkowało obniżeniem poziomu kształcenia i utratą uznawalności dyplomów lekarskich poza Polską.

Spory o historię są jedną z bolączek polskiej teraźniejszości. Przykre i co najmniej dziwne jest to, że spory te prowadzą nie naukowcy, którzy powinni  w nich odgrywać jedyne role a politycy, którzy traktują historię Polski i Polaków instrumentalnie, stosowanie do własnych, politycznych celów. Publiczna telewizja a szczególnie jej kanał informacyjny zostały sprowadzone do roli przekaźników propagandowych co definitywnie przekreśla ich wartość jako źródła obiektywnych informacji o faktach. Środowisko naukowe powinno wkroczyć w takie dyskusje dostarczając naukowo potwierdzone informacje, oceny i interpretacje. To ich obowiązkowa rola. Media powinny także zostać poddane  nadzorowi sprawowanemu przez środowisko akademickie.

Wobec zbliżających się wyborów parlamentarnych, JM Rektor UJ prof. Jacek Popiel wygłosił apel (cyt.):

Od Twojego głosu będzie zależeć przyszłość kraju, miasta, w którym żyjemy, pracujemy, studiujemy. Nasze decyzje powinny być powiązane z wyborem ludzi, którzy respektują podstawowe wartości: szacunek dla prawdy, poszanowanie praw i godności człowieka, tolerancję, honor, uczciwość i sumienną pracę oraz odpowiedzialność za losy całej wspólnoty ludzkiej

Zgodnie z tradycją na UJ, Inauguracja jest okazją do nagrodzenia wybitnych naukowców nagrodą JM Rektora UJ – „Laur Jagielloński” To zaszczytne wyróżnienie w 2023 roku otrzymali:

• prof. Renata Jachowicz  (Wydział Farmaceutyczny UJ) w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu,
  • prof. Jan Potempa (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ) – biochemik i mikrobiolog,.

Punktem głównym inauguracji roku akademickiego była immatrykulacja nowo przyjętych studentów. Studentki i studenci reprezentujący wszystkie wydziały UJ złożyli ślubowanie.

Podczas uroczystości głos zabrali także nowa przewodnicząca Samorządu Studentów UJ Magdalena Herman oraz prezes Towarzystwa Doktorantów Maciej Wcisło.

Wystąpienie w imieniu Stowarzyszenia Absolwentów UJ  przygotował również profesor Piotr Laidler. Skrócony tekst wystąpienia zamieszczono poniżej a pełny tekst może zostać pobrany za pomocą linku zamieszczonego poniżej galerii zdjęć.

Wykład inauguracyjny pt. "Czy Arktyka się zazieleni?" wygłosił prof. Michał Węgrzyn dyrektor Ogrodu Botanicznego UJ i pracownik naukowy Wydziału Biologii

Wystąpienie prof. Piotra Laidlera - Prezesa SAUJ