Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inauguracja Roku Akademickiego 2023 w JUTW

Inauguracja Roku Akademickiego 2023 w JUTW

11 października w Audytorium Maximum uroczyście zainaugurowany został nowy rok akademicki Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To już kolejny 42 rok akademicki w tej, jednej z najstarszych w Polsce, uczelni tego typu. Uroczystości otworzyła Ewa Piłat – dyrektor Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głos zabrała profesor Dorota Malec – prorektor UJ, a także profesor Krzysztof Stopka- wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów UJ. Uroczystości towarzyszył niezwykle interesujący wykład poświęcony zagadnieniom sztucznej inteligencji. Wygłosił go dr Artur Gunia – pracownik naukowy Instytutu Filozofii UJ. Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Camerata Jagellonica.

Inaugurację  rozpoczęło wystąpienie Ewy Piłat – dyrektora Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tematem wystąpienia było omówienie aktualnej sytuacji uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, a w szczególności sytuacji JUTW. Rok to dla uniwersytetów tego typu szczególny, gdyż dokładnie 50 lat temu na Uniwersytecie w Tuluzie we Francji, rozpoczęła działalność pierwsza taka uczelnia. JUTW był jednym z pierwszych takich Uniwersytetów w Polsce. Dziś liczy sobie 42 lata i cieszy się coraz większą popularnością wśród krakowskich seniorów.

Ten rok, jak podkreśliła Ewa Piłat jest rekordowy. Przyjęto 700 osób, a lista rezerwowa, zawiera aż 330 nazwisk kandydatów, których niestety, z powodu ograniczonej liczby miejsc nie udało się dotąd przyjąć w szeregi słuchaczy.

Największym powodzeniem cieszy się w tym roku architektura, religioznawstwo, politologia, amerykanistyka i astronomia. 

Spodziewać się należy, co podkreśliła Pani Dyrektor, że popularność studiów dla seniorów wzrośnie. Spowodowane to będzie szybkim wzrostem liczby osób starszych, a wiedzieć trzeba, że obecnie,  osoby powyżej 60 roku życia stanowią już prawie 26% polskiej populacji. Konieczne będzie więc zwiększenie nakładów finansowych, bo już teraz zagadnienie niewystarczających środków jest jednym z palących problemów.

Następnie głos zabrała prorektor UJ prof. Dorota Malec. Stwierdziła, że inauguracja roku akademickiego zawsze jest zdarzeniem radosnym, a dzisiejsza uroczystość tym bardziej budzi jej pozytywne odczucia, gdyż obecność tak wielkiej ilości studentów, którzy wypełnili największą salę wykładową na uniwersytecie, nie zdarza się w czasie inauguracji na studiach dziennych. Pogratulowała wszystkim studentom seniorom zapału do nauki i życzyła samych satysfakcjonujących chwil w czasie wykładów, seminariów i warsztatów.

Głos zabrał profesor Krzysztof Stopka - wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów UJ,  dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius.

Profesor Stopka równie serdecznie pogratulował zebranym seniorom chęci do zdobywania wiedzy w obszarach od architektury do astronomii, co budzi ogromy podziw dla słuchaczy – studentów seniorów. Poinformował także zebranych o zbliżających się uroczystościach jubileuszowych Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W przyszłym, 2024 roku bowiem SAUJ będzie liczyło sobie już 60 lat od chwili powstania. W związku z tym jubileuszem, od listopada tego roku, co miesiąc, odbywać się będą w Auli Collegium Novum, wykłady najznamienitszych profesorów UJ. Tematyka i terminy wykładów będą ogłaszane na stronach SAUJ. Wszystkich zebranych zaprosił profesor Stopka do udziału w tych wykładach a wszystkich wśród zabranych, którzy ukończyli studia na UJ zaprosił do wstępowania w szeregi Stowarzyszenia Absolwentów UJ.

Dr Artur Gunia z Zakładu Kognitywistyki Instytutu Filozofii UJ wygłosił wykład zatytułowany „Ludzkie i nieludzkie oblicza sztucznej inteligencji”. Przedstawił czym są systemy sztucznej inteligencji i jakie są zadania, które te systemy realizują. A są to prace, które do tej pory były tylko i wyłącznie domeną człowieka. To między innymi  działania polegające na malowaniu obrazów, komponowaniu muzyki, pisaniu poezji i prozy. Komputery wyposażone w programy sztucznej inteligencji potrafią  nawet prowadzić konwersacje z ludźmi w językach naturalnych. Dr Gunia omówił także zagrożenia związane z rozwojem tych metod pracy komputerów. Podziękowaniami dla wykładowcy były długo niemilknące oklaski.

Zobacz galerię zdjęć
Błąd w kompozycji strony docelowej dla modułu "Polecamy również". Prosimy zgłosić ten problem osobie publikującej