Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Akademicki Dzień Pamięci

Akademicki Dzień Pamięci

6 listopada przypada 84 rocznica dramatycznych wydarzeń jakie miały miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1939 roku. Wydarzenia te, określane jako Sonderaktion Krakau były bezprecedensowym i perfidnym aresztowaniem i uwięzieniem w hitlerowskich obozach koncentracyjnych pracowników naukowych UJ i innych uczelni krakowskich. Wielu spośród nich przez to straciło życie. Umierający w obozie w Sachsenhausen w grudniu 1939 roku profesor Stanisław Estreicher powiedział "Nie zapomnijcie naszej śmierci i nie dajcie jej zmarnować" Rocznica tych wydarzeń jest także okazją do wspomnienia wszystkich zmarłych członków społeczności akademickiej Krakowa. Trzeba pamiętać i słowa Józefa Piłsudzkiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Uroczystości Akademickiego Dnia Pamięci rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje UJ na cmentarzach Salwatorskim i Rakowickim na grobach profesorów wyższych krakowskich uczelni oraz pod tablicą upamiętniająca uwięzienie aresztowanych krakowskich naukowców w koszarach dzisiaj 16 Batalionu Powietrznodesantowego im. Gen. Bryg. Mariana Zdrzałki przy ul. Wrocławskiej 82.

W Auli Collegium Novum odbyła się uroczystość poświęcona pamięci tych tragicznych wydarzeń  z 1939 roku. JM Rektor UJ, prof. Jacek Popiel w swym wystąpieniu przypomniał licznie zebranym pracownikom i studentom a także  przedstawicielom rodzin aresztowanych profesorów, byłym studentom tajnego nauczania, przedstawicielom innych krakowskich uczelni, przedstawicielom władz miasta i regionu oraz reprezentantom korpusu dyplomatycznego i przedstawicielom Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, słowa wypowiedziane przez profesora Stanisława Estreichera 84 lata temu. Prof. Jacek Popiel przedstawił historię obchodów upamiętniających Sonderaktion Krakau od 1947 roku, kiedy po raz pierwszy wmurowano tablicę poświęconą tym wydarzeniom aż po rok 2015 kiedy obchody tego święta zostały poszerzone o wspomnienie o wszystkich zmarłych pracowników wyższych uczelni Krakowa. Uległa także wtedy zmiana nazwy święta, gdyż w jego obchody włączyły się wszystkie uczelnie skupione w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Wykład okolicznościowy pt. "Pamięć i dostojeństwo Uniwersytetu. Refleksje o dziedzictwie akademickim Rzeczypospolitej w 84. rocznicę Aktion gegen Universitäts-Professoren" wygłosił prof. Przemysław Żukowski, dyrektor Archiwum UJ, który stwierdził, że ten podstępny zamach na środowisko naukowe Krakowa a więc i całej Polski okazał się nieskuteczny. Dowodzi temu, jak stwierdził prof. Przemysław Żukowski, nasza obecność w tej auli, to że pamiętamy i oddajemy cześć pamięci ofiar tamtych wydarzeń, a także i to, że możemy cieszyć się wolnością myśli i naukowych badań.

W części artystycznej obchodów, zgromadzeni wysłuchali Sonaty g-moll BWV 1001 Jana Sebastiana Bacha zagranej mistrzowsko na skrzypcach przez  dra Aleksandra Daszkiewicza z Akademii Muzycznej w Krakowie

Apel Pamięci, podczas którego przewodnicząca Samorządu Studentów UJ Magdalena Herman wyczytała nazwiska ofiar Sonderaktion Krakau zakończył uroczystości w Auli Collegium Novum.

Uroczystości Akademickiego Dnia Pamięci zakończyło złożenie wieńcy i wiązanek kwiatów w Collegium Novum pod tablicami upamiętniającymi tamte wydarzenia i pod Dębem Wolności. Wśród delegacji składających wieńce była również delegacja Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz galerię zdjęć
Błąd w kompozycji strony docelowej dla modułu "Polecamy również". Prosimy zgłosić ten problem osobie publikującej