Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jestem kim jestem. Niepojęty przypadek

Jestem kim jestem. Niepojęty przypadek

Cykl Wykładów Jubileuszowych uświetniających obchody 60-lecia działalności Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego został zainaugurowany. 9 listopada JM Rektor UJ, prof. Jacek Popiel otworzył pierwsze spotkanie w Auli Collegium Novum, poświęcone Wisławie Szymborskiej.

Uczestniczyli w spotkaniu: Pani profesor Teresa Walas wieloletnia przyjaciółka Wisławy Szymborskiej, jedna z nielicznych osób, które towarzyszyły jej w czasie uroczystości wręczania Nagrody Nobla, dziś  członkini zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej, profesor Michał Rusinek – który wiele lat był osobistym sekretarzem Noblistki – aktualnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, oraz profesor Łukasz Tischner – filozof i literaturoznawca.

Spotkanie rozpoczął prof. Piotr Laidler, który przywitał JM Rektora UJ, prof. Jacka Popiela, Panią prorektor - prof. dr hab. Dorotę Malec, prof. Tomasza Bilczewskiego, który przybył wraz z liczną grupą studentów polonistyki UJ, studentów Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z Panią dyrektor JUTW Ewą Piłat, członków i przyjaciół SAUJ. Po przekazaniu zebranym informacji na temat zaproszonych  do dyskusji o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej gości, prof. Piotr Laidler poprosił JM Rektora, prof. Jacka Popiela o oficjalne otwarcie cyklu Wykładów Jubileuszowych.  Po wystąpieniu prof. Jacka Popiela, zasadnicza część spotkania rozpoczęła się od wysłuchania głosu Wiesławy Szymborskiej recytującej swój wiersz pt. Metafizyka. Głos Noblistki był tłem wyświetlanych na ekranach zdjęć, ułożonych chronologicznie, z różnych okresów Jej życia. Prezentację zakończyło krótkie nagranie trębacza jazzowego Tomasza Stańki, który był ulubionym muzykiem Wisławy Szymborskiej.

Dyskusję poprowadził prof. Łukasz Tischner. Przypomniał, że w ponad 100 letniej historii tej najbardziej prestiżowej w świecie nagrody, Wisława Szymborska była  zaledwie ósmą jej polską laureatką a czwartą nagrodzoną Literacką Nagrodą Nobla. Dyskusja dotyczyła zarówno życia i zwyczajów jak i twórczości Wisławy Szymborskiej. Prof. Łukasz Tischner inicjował każdy wątek dyskusji pytaniami do prof. Teresy Walas i do prof. Michała Rusinka. Zgromadzeni słuchacze usłyszeli bardzo wiele informacji niedostępnych innymi drogami. Zaproszeni goście w ogromnej liczbie przypadków są jedynymi osobami, które dysponują najdokładniejszymi informacjami. Dyskusje i wspomnienia o Wisławie Szymborskiej, były niezwykle zajmujące. Słuchacze dowiedzieli się wiele o zwyczajach  Noblistki w tym organizowania obiadów i spotkań z wyselekcjonowanymi znajomymi, o ich przebiegu, tradycyjnych loteryjkach, miłości do „dobrego kiczu”.  Mimo, że dyskutowało troje polonistów - literaturoznawców, nie było w spotkaniu analizy twórczości Noblistki. Były opowieści i wspomnienia o niezwykłej, zjawiskowej osobie.  Dyskusja, opowieści, wspomnienia niezwykle ciekawe i ogromnie urokliwe.

Po zakończeniu spotkania, prof. Piotr Laidler zaprosił wszystkich zebranych na herbatę, kawę, ciastka i lampkę wina. Tam wszyscy chętni mieli okazję porozmawiać z zaproszonymi osobami, którzy już w kameralnych warunkach mogli kontynuować opowieści i wspomnienia o Wisławie Szymborskiej.

Pierwsze spotkanie z cyklu Wykładów Jubileuszowych z okazji przyszłorocznego jubileuszu 60-lecia SAUJ było niezwykle udane i zapowiada kolejne wspaniałe spotkania z wybitnymi  naukowcami uniwersyteckimi.

Zobacz galerię zdjęć
Błąd w kompozycji strony docelowej dla modułu "Polecamy również". Prosimy zgłosić ten problem osobie publikującej