Zmarła prof. dr hab. Krystyna Dyrek

Zmarła prof.  dr hab. Krystyna Dyrek

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego z żalem zawiadamia o śmierci 12. stycznia 2024 roku, naszej Członkini prof. dr. hab. Krystyny Dyrek – wybitnej uczonej, której życie i kariera naukowa była przez niespełna 60 lat związana z naszym Uniwersytetem. Była m. in. prodziekanem Wydziału Chemii w latach 1984-1990 i prorektorką Uniwersytetu Jagiellońskiego (1990-1993). Do roku 2000 roku – a więc do chwili przejścia na emeryturę, kierowała Zespołem Katalizy i Fizykochemii Ciała Stałego na Wydziale Chemii UJ.

Była promotorką kilkunastu prac doktorskich a sześcioro z jej uczniów uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego, natomiast 3. tytuły profesorskie. Prof. Krystyna Dyrek w czasie swojej działalności naukowej ściśle współpracowała z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, we Włoszech w Niemczech, Francji i USA. Jest autorka ponad 100 prac naukowych, publikowanych w Polsce i za granicą.  Zbudowała pierwszy w Polsce zespół specjalizujący się w badaniach z wykorzystaniem metody Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego. W uznaniu Jej zasług naukowych, organizacyjnych i dydaktycznych profesor Krystyna Dyrek została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1995) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998). Za zasługi dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Krystyna Dyrek otrzymała medale Merentibus (2002) oraz "Plus ratio quam vis" (2021). W 2003 roku prof. Krystyna Dyrek otrzymała tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zmarła Pani Prof. Krystyna Dyrek była osobą o wielkiej charyzmie, powszechnie cenioną i szanowaną. Swoim uczniom okazywała wielkie wsparcie i pomoc, dzięki czemu, w znacznej mierze, zawdzięczają Jej swoje sukcesy naukowe. Jednocześnie wielkie serce i życzliwość dla ludzi sprawiała, że stworzyła  nie tylko miejsce pracy ale drugi dom – pełen wsparcia i zrozumienia. Uczestniczyła aktywnie w życiu Stowarzyszenia, pamiętamy Jej ostatnią wizytę, długą rozmowę i wspólne wspomnienia z życia Instytutu Chemii jeszcze wtedy na starym miejscu – obok Parku Jordana.

Nasz droga i podziwiana Koleżanka – prof. dr hab. Krystyna Dyrek pozostanie na zawsze w naszej pamięci.