Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie Noworoczne 2024

Spotkanie Noworoczne 2024

Tradycyjnie już, 20 stycznia 2024, członkowie naszego Stowarzyszenia spotkali się w historycznej Auli Collegium Novum UJ aby uczcić nowy rok i podtrzymać łączące nas więzy towarzyskie. Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza, bardziej oficjalna odbyła się w Auli a na następną, mającą bardziej charakter towarzyski, wszyscy uczestnicy przenieśli się do Sali 52 w Collegium Novum. Druga część Noworocznego spotkania poświęcona rozmowom, wspomnieniom, planom na przyszłość upłynęła w niezwykle miłej i przyjacielskiej atmosferze. Żywa dyskusja dotyczyła także obchodzonej w tym roku 60 rocznicy powstania i działalności Stowarzyszenia Absolwentów UJ.

Spotkanie rozpoczął występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" . Chór ubrany w stroje regionalne wprowadził  śpiewanymi kolędami wszystkich zebranych w iście świąteczny nastrój.

Piotr Laidler – prezes SAUJ powitał przybyłych gości  - prorektora UJ prof. dra hab. Jarosława Górniaka, prof. dra hab. n. med. Wojciecha Nowaka – rektora UJ w latach 2012-2020, członka Honorowego i Zwyczajnego SAUJ, prof. dr hab. Andrzeja Manię, prorektora UJ w latach 2008-2016 - członka Honorowego i Zwyczajnego SAUJ, księdza proboszcza Kolegiaty Św. Anny – prof. dra. hab. Tadeusza Panusia, członka Honorowego SAUJ, przewodniczącego Stowarzyszenia Miast i Gmin Małopolski - dra Kazimierza Barczyka, prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego Eligiusza Michałka, prezesa Stowarzyszenia Wychowanków AGH – prof. dra hab. Piotra Czaję wraz z reprezentacją członków SWAGH, prezesa zarządu Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków – dra Józefa Kołodzieja, panią prezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki – członkinię SAUJ Jadwigę Dudę, prezesa Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka – prof. dra hab. Artura Jurczyszyna, prof. dra hab. Andrzeja Szumowskiego – wieloletniego przyjaciela SAUJ, panią red. naczelną miesięcznika Alma Mater – Ritę Pagacz-Moczarską a także przedstawicieli krakowskiego życia artystycznego – pania dyr. Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" – Martę Wolff-Zdzienicką, byłego dyrektora „Słowianek” – Henryka Wolff-Zdzienickiego wraz z małżonką oraz wszystkich zebranych w Auli członków, przyjaciół i sympatyków SAUJ a w sposób szczególnie ciepły, prof. Piotr Laidler przywitał przybyłą członkinię SAUJ – Henrykę Wałek, która niedawno świętowała 98 rocznicę urodzin.

Po przywitaniu, prof. Piotr Laidler poprosił wszystkich zebranych o uczczenie, minutą ciszy, pamięci zmarłej 12 stycznia 2024 roku, członkini SAUJ, niezwykle zasłużonej dla całego środowiska akademickiego UJ, prof. dr hab. Krystyny Dyrek.

Prof. Piotr Laidler poprosił prorektora UJ prof. Jarosława Górniaka o zabranie głosu. Prof. Jarosław Górniak na wstępie zaznaczył, że występuje również w imieniu całego kolegium rektorskiego i  JM Rektora UJ prof. Jacka Popiela, który nie mógł z niezwykle ważnych powodów przybyć na to spotkanie. Prof. Jarosław Górniak życzył Stowarzyszaniu, aby ten rozpoczęty rok był kolejnym rokiem rozwoju, zwiększania liczebności członków i aktywności, by planowany i organizowany przez SAUJ Zjazd Absolwentów UJ był wielkim sukcesem. Życzył również, aby Stowarzyszenie stało się wielopokoleniowe i jak prof. Jarosław Górniak stwierdził, życzy, by Słowianki i Słowianie z zespołu w przyszłości, po zakończeniu studiów in corpore zostali aktywnymi członkami SAUJ.  Prof. Jarosław Górniak złożył zebranym życzenia zdrowia i pokoju, który jest w dzisiejszej rzeczywistości naprawdę zagrożony, osobistego powodzenia, realizacji pragnień i planów a także satysfakcji z działań na rzecz wspólnego dobra Stowarzyszenia i Uniwersytetu.

Po życzeniach prorektora UJ prof. Jarosława Górniaka, zgodnie z prośbą prezesa SAUJ prof. Piotra Laidlera prowadzenie objęła prof. Anna Pituch-Noworolska.  Pani prof. Anna Pituch-Noworolska poprosiła Panią Irenę Kaczmarczyk – poetkę, publicystę, krytyka literackiego, pedagoga i  językoznawcę, będącą także członkinią Związku Literatów Polskich , Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej  oraz SAUJ, o przedstawienie swojego wiersza. Irena Kaczmarczyk zaprezentowała dwa ze swoich wierszy – „Dworcowe Anioły” i  „Spowiedź u Franciszkanów”. Wiersze te jak wszystkie inne tej autorki urzekają wyjątkowo swoją liryką, spokojnym, ciepłym i pełnym zadumy nastrojem. Irena Kaczmarczyk to jedna z bardzo niewielu poetek, których wiersze są pełne miłości do Krakowa, jego nieco bajkowej atmosfery i tajemniczości. Jej wiersze są po prostu piękne. Słuchacze nagrodzili Ją rzęsistymi oklaskami.

Głos następnie zabrał prof. Piotr Laidler. Przedstawił krótko historię powstania i cele działań SAUJ. Prof. Laidler podkreślił wielkie, życzliwe wsparcie dla działań Stowarzyszenia ze strony władz UJ, czego wyrazem jest podpisane w 2021 roku porozumienie o współpracy  w zakresie nowych inicjatyw Stowarzyszenia. Prezentacją wzorców osobowościowych i naukowych jest trwający cykl wykładów profesorów UJ, jakie pod wspólnym tytułem „Poszukiwanie prawdy i służba społeczeństwu” odbywają się w kolejnych miesiącach jubileuszowego roku. Realizowany film o dokonaniach SAUJ będzie świadectwem wszystkich działań Stowarzyszenia w latach 2023 – 2024. Także z okazji roku jubileuszowego pani prof. Maria Stinia z Instytutu Historii UJ pisze książkę „Historia SAUJ”. Prof. Zdzisław Gajda wraz z dr Elżbietą Wędą realizują projekt umieszczania tablic pamiątkowych poświęconych znanym i zasłużonym profesorom Uniwersytetu na przestrzeni wieków. Prof. Piotr Laidler zaprosił wszystkich do aktywnego udziału w wydarzeniach jubileuszu 60-lecia SAUJ.

Prof. Anna Pituch – Noworolska poprosiła z kolei Alicję Tanew krakowską poetkę, członkinię Związku Literatów Polskich autorkę wielu spektakli poetycko-muzycznych dla telewizji, autorkę trzech płyt własnych piosenek, sześciu tomików wierszy, prowadzącą od wielu lat własną piwnicę artystyczną „Scena ATA” a jednocześnie radcę prawnego o zaprezentowanie swojej twórczości.

Alicja Tanew przeczytała wiersz „Moja pastorałka”, napisany na życzenie kardynała Franciszka Macharskiego w 1996 roku. „Moja pastorałka” jest bardzo osobistym i plastycznym spojrzeniem na wydarzenia związane z Narodzeniem Pańskim. Wiersz jest radosny i pogodny. Gorące oklaski słuchaczy były nagrodą za to niezwykłe przeżycie.

Prowadząca tę część spotkania, prof. Anna Pituch-Noworolska, poprosiła prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego – Eligiusza Michałka o wystąpienie. Eligiusz Michałek podziękował prof. Piotrowi Laidlerowi za jego listy gratulacyjne dla jubilatów SAUG i złożył w imieniu SAUG najserdeczniejsze życzenia dla prof. Piotra Laidlera z okazji 75 rocznicy urodzin. Życzył także wszystkim członkom SAUJ dobrego 2024 roku.

Kolejnym artystą, który uświetnił noworoczne spotkanie był prof. Stanisław Tokarski – pracownik naukowy AGH, jeden z niewielu polskich i znanych w Europie ekspertów ds. energetyki a jednocześnie wspaniały bard i gitarzysta śpiewający własne utwory. Tym razem zaśpiewał akompaniując sobie własną pieśń bożonarodzeniową „Gdzie jest ta moc”.  Jego pieśń był protestem przeciwko złu, jakie pojawia się na ziemi i z którym po raz kolejny przychodzi walczyć. To był kolejny występ prof. Stanisława Tokarskiego w Auli Collegium Novum, i kolejny sukces profesora – barda.

Na prośbę prof. Anny Pituch-Noworolskiej głos zabrał prof. Piotr Czaja – prezes Stowarzyszenia Wychowanków AGH. Prof. Piotr Czaja podziękował ze zaproszenie na Spotkanie i złożył życzenia urodzinowe prezesowi Piotrowi Laidlerowi oraz przekazał przygotowanie przez SWAGH prezenty. Złożył następnie wszystkim członkom SAUJ serdeczne życzenia z okazji Nowego Roku – „oceanu zdrowia, morza radości i wielkiej rzeki spełnionych marzeń”. Życzenia noworoczne złożył członkom SAUJ także Bolesław Herudziński z Bełchatowa – wychowanek AGH.

W dalszej części spotkania głos zabrał prezes Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków – dr Józef Kołodziej. Podziękował On za zaproszenie na spotkanie, krótko opowiedział o historii powstania i działalności Związku Sybiraków od 1928 roku  do dziś. Złożył najserdeczniejsze życzenia noworoczne członkom SAUJ, zaapelował o wsparcie Związku – wpisywanie się do Związku jako członkowie wspierający.

Prof. Piotr Laidler z kolei przedstawił postać prof. dr hab. n. med. Anny Pituch-Noworolskiej. Jest Ona wyróżnioną czerwonym dyplomem absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie oraz absolwentką Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ o specjalizacji psychologia kliniczna. Posiada dyplom doktorski UJ z zakresu hematologii a tytuł doktora habilitowanego UJ z zakresu hematologii i immunologii.  Od 2012 roku jest profesorem nauk medycznych. Pracuje jako naukowiec i nauczyciel akademicki w Collegium Medicum UJ. 

Jako lekarz posiada I i II stopień specjalizacji z pediatrii oraz specjalizację z immunologii klinicznej i diagnostyki laboratoryjnej. Od 2004 roku jest kierownikiem Oddziału Immunologii Klinicznej  Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Jest niezwykle cenionym specjalistą z zakresu immunologii. Od 2019 roku piastuje stanowisko podkarpackiego konsultanta wojewódzkiego właśnie z zakresu immunologii. Jest jednocześnie od najmłodszych lat wyjątkowo wrażliwą poetką, pisarką, podróżniczką i artystką fotografii. Należy do Unii Pisarzy – Lekarzy. Pani Profesor zaprezentowała jeden ze swoich wierszy – „Dobra Nowina”. Wiersz jak na polskie warunki klimatyczne nieco zaskakujący. Wszyscy bowiem święta Bożego Narodzenia kojarzymy ze śniegiem, na tradycyjnych choinkach układamy także śnieg. Tymczasem w wierszu prof. Anny Pituch-Noworolskiej narodzenie Jezusa odbywa się wśród palm i  rozgrzanego pustynnego piasku. Aby złagodzić ten kontrast, ilustracją wiersza była wyświetlona na ekranie zaprojektowana i wykonana przez Panią Profesor urzekająca kartka świąteczna zawierająca m. in. naszą świąteczną choinkę i postać kobiety z dzieckiem na ręku wykonaną własnoręcznie z liści kukurydzy, przez artystkę-poetkę-lekarza-profesora – osobę której talenty budzą ogromny podziw.

Spotkanie w Auli zakończył chór „Słowianek” kolędami.

Zebrani udali się następnie do Sali 52, gdzie ks. prof. Tadeusz Panuś poświęcił opłatki, którymi dzielili się uczestnicy spotkania, po czym rozpoczęły się prywatne rozmowy w gronach bliskich znajomych. Poczęstunek zapewniła tradycyjnie, niezawodna firma „Jurek”. Rozmowy i wspomnienia, odbywały się w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze i trwały bardzo długo.

Zobacz galerię zdjęć