Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki

Wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki

22 lutego w czwartek o godz. 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Absolwentów UJ odbył się okolicznościowy wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki p.t. "Pochód inauguracyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego jako element dziedzictwa narodowego". 17 października 2003 r. w Paryżu została sporządzona Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W oparciu o tę konwencję, której celem jest ochrona i poszanowanie m.in. zwyczajów, rytuałów i obrzędów świątecznych, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2022 roku rozpoczęły starania o wpisanie pochodu inauguracyjnego UJ na krajową listę niematerialnego dziedzictwa. Odpowiedni wniosek został złożony w październiku 2023 roku. Wpisanie na listę odbyło się 29 stycznia 2024 r.

Wykład prof. Krzysztofa Stopki - dyrektora Muzeum UJ w Collegium Maius - poprzedziła projekcja filmu „Pochód profesorski” zrealizowanego przez panów Łukasza Pieroga i Bogusława Sławińskiego z Muzeum UJ.

Prof. Krzysztof Stopka -  w swoim wykładzie przedstawił nieznane szczegóły przygotowania i przebiegu Inauguracyjnego Pochodu Profesorskiego UJ. Zwyczaje z pietyzmem zachowywane, dotyczą bowiem nie tylko samego przebiegu pochodu, ale również przygotowań, strojów profesorów, dziekanów i JM Rektora UJ oraz kolejności w jakiej ustawieni są uczestnicy pochodu.

Tradycja uruchamiania, w chwili rozpoczęcia pochodu,  wszystkich zegarowych gongów i pozytywek jakie znajdują się w salach Muzeum UJ, która także nie jest powszechnie znana, została opisana przez prof. Krzysztofa Stopkę. Dzięki wykładowi słuchacze dowiedzieli się o istnieniu i historii trzech średniowiecznych bereł jakie posiada Uniwersytet, i które mimo rozlicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w z górą sześciowiekowej historii UJ, zachowały się i nasza Alma Mater jest jedyną uczelnią na świecie, która może poszczycić się takimi pamiątkami.

Wykład, ze względu na niezwykłą erudycję i widoczną w każdym zdaniu pasję naukowca – historyka, był wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

Panu profesorowi Krzysztofowi Stopce składamy serdeczne podziękowania.