Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Charytatywne Spotkanie Górskie Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka

Charytatywne Spotkanie Górskie Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka

W dniach od 8 do 10 marca 2024 w Zakopanem, w pensjonacie Adria odbyło się coroczne, XV Charytatywne Spotkanie Górskie im. Hani i Mieczysława Król – Łęgowskich. Spotkania te, organizowane są przez Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka, której Prezesem Zarządu jest prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn - Kierownik Ośrodka Leczenia Dyskrazji Plazmocytowych w Katedrze Hematologii, na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fundacja ta, powstała w 2008 roku wspomaga m. in. działalność naukową, profilaktyczną, diagnostyczną i leczniczą na rzecz chorych na szpiczaka mnogiego i inne choroby nowotworowe krwi. Charytatywne Spotkania Górskie skupiają ludzi, których łączy miłość do Tatr i chęć niesienia pomocy ludziom chorym na choroby nowotworowe.

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu pt. „Mensch” (w Jidysz to „człowiek uczciwy, honorowy i opiekuńczy) w reżyserii Pawła Wysoczańskiego poświęcony historii życia prof. Ludwika Hirszfelda - polskiego lekarza, bakteriologa i immunologa, twórcy polskiej szkoły immunologicznej oraz nowej dziedziny nauki – seroantropologii. Prof. Ludwik Hirszfeld poza grupą lekarzy zajmujących się immunologią jest osoba nieznaną, mimo, że w 1950 roku był nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za wyjaśnienie zagadki zjawiska konfliktu serologicznego i opracowanie sposobu rotowania od śmierci tysięcy dzieci urodzonych w sytuacji takiego konfliktu.
Po seansie filmowym odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z reżyserem – Pawłem Wysoczańskim, absolwentem  filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatem 11 nagród w kraju i za granicą  i 12 nominacji.  Pan Paweł Wysoczański w rozmowie z prof. Arturem Jurczyszynem i w odpowiedzi na zadawane mu pytania zdradził niektóre szczegóły z realizacji filmu i dodał wiele informacji dotyczących prof. Ludwika Hirszfelda jego żony Hanny i córki – Marii.
Kolejny dzień  Charytatywnego Spotkania był niezwykle bogaty. Przed południem uczestnicy udali się na piesze spacery i skiturową wycieczkę przez Halę Kondratową w kierunku Kasprowego Wierchu, korzystając z ostatnich, jak należy sądzić, dni ze śniegiem w niższych częściach Tatr i pięknej, słonecznej pogody.
Po południu natomiast dr Piotr Lityński wygłosił ilustrowany wieloma slajdami bardzo interesujący wykład o życiu i twórczości Mieczysława Karłowicza a po nim prof. Artur Jurczyszyn w wykładzie poszerzył wiedzę słuchaczy o pracach naukowych prof. Ludwika Hirszfelda. Kolejnym punktem programu Spotkania był występ regionalnego zespołu muzycznego, który zaprezentował tradycyjne góralskie melodie
Dzień zakończyła aukcja, która była najważniejszym wydarzeniem Charytatywnego Spotkania Górskiego. Uczestnicy przywieźli bowiem ze sobą dziesiątki darów, które zostały wystawione na licytację. Poprowadził ją w sposób niezwykle żywiołowy a nawet brawurowy, Pan Piotr Pawelec.
Trzeba dodać, że jednym z licytowanych przedmiotów był dar Stowarzyszenia Absolwentów UJ – grafika znanego krakowskiego artysty Romana Lasy.
Licytacje przyniosły dochód w wysokości ponad 35 000 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na  częściowe pokrycie kosztów turnusów rehabilitacyjnych dla pacjentów  - podopiecznych Fundacji Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka w Iwoniczu-Zdroju. 

 

.

Zobacz galerię zdjęć