Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wykład dra Michała Drahusa

Wykład dra Michała Drahusa

Kolejnym wykładem z cyklu „Poszukiwanie prawdy i służba społeczeństwu – spotkania z uczonymi” był wykład dra Michała Drahusa pt.: „HYADES – misja kosmiczna Uniwersytetu Jagiellońskiego” Wykład ten zgromadził liczne grono słuchaczy, wśród których byli również prof. prof. rektorzy Andrzej Mania oraz Wojciech Nowak.

Dr Michał Drahus, rodowity krakowianin, jest absolwentem astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Getyndze. W kolejnych latach prowadził badania na uczelniach kalifornijskich UCLA i Caltech. W swoich badaniach korzystał, jako jeden z nielicznych astronomów na świecie z najdoskonalszych naziemnych teleskopów astronomicznych, takich jak teleskopy Kecka, Gemini i VLT oraz ze słynnego  kosmicznego teleskopu Hubble’a. Do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński powrócił w 2014 r. jako stypendysta programu Narodowego Centrum Nauki (NCN) FUGA. W 2022 roku Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła dra Michała Drahusa jako jednego z laureatów grantu Consolidator. Są one przyznawane młodym, niezależnym naukowcom, prowadzącym przełomowe badania  po uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Wysokość grantu to 3 mln €.  Dr Michał Drahus został jednym z dwóch polskich naukowców, którym przyznano ten niezwykle prestiżowy grant. Doniosłość badań zespołu kierowanego przez dr Michała Drahusa doceniła jego Alma Mater, przyznając zespołowi dodatkowe środki na prowadzone prace badawcze i konstrukcyjne. Grant ten jest dedykowany projektowi  HYADES „Hydrogen and deuterium survey of minor bodies: transformative science with a purpose-built CubeSat”.
Punktem wyjścia prac zespołu  kierowanego przez dra Michała Drahusa jest teoria zgodna z najnowszą wiedzą, że Ziemia uformowała się bez wody. Wczesna Ziemia uformowała się z bowiem z gorących i suchych materiałów. Wskazuje to na fakt, że woda, kluczowy komponent ewolucji życia pojawiła się później. Dr Michał Drahus wraz ze swoim zespołem będzie testował różne grupy komet jako potencjalne źródło wody na Ziemi. Naukowcy wyznaczą stosunek deuteru do podstawowego izotopu wodoru w obserwowanych kometach i sprawdzą, czy te wartości zgadzają się ze składem izotopowym wody w ziemskich oceanach. Jeśli tak, to będzie można z dużym prawdopodobieństwem poprawności stwierdzić, że małe ciała kosmiczne, jakimi są komety i asteroidy były dla Ziemi źródłem wody. Dla przeprowadzenia takich badań niezbędne jest zbudowanie satelity - małego teleskopu astronomicznego, dzięki któremu będzie można obserwować i badać otoczenie komet i asteroid. Zespół dra Michała Drahusa współpracuje z wyspecjalizowaną polską firmą, która wg projektu zespołu zbuduje teleskop wraz z niezbędnym osprzętem badawczym i umieści go na niskiej orbicie okołoziemskiej. W pracach niezbędną pomoc udzieli Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Wykład dr Michała Drahusa, choć dotyczył niezwykle specjalistycznej wiedzy z zakresu spektroskopii i astrofizyki, był wygłoszony w sposób niezwykle przystępny dla wszystkich słuchaczy. Najważniejszy, jak się wydaje jest przekaz informacji o tym, że dzięki polskim młodym naukowcom w ogóle a dzięki dr. Michałowi Drahusowi w szczególności, Polska wkracza do elitarnej grupy państw z zaawansowaną technologia kosmiczną. Najserdeczniej gratulujemy i będziemy z uwagą śledzić osiągnięcia dra Michała Drahusa.
Zobacz galerię zdjęć