Relacje z wydarzeń

Spotkanie z Panem Czesławem Aniołem

Spotkanie z Panem Czesławem Aniołem

26.05.2023
W kwietniu odbyło się tradycyjne spotkanie czwartkowe, na które do siedziby Stowarzyszenia zawitał niezwykły gość - lipniczanin z pochodzenia - Pan Czesław Anioł. Lipnica Murowana, gdzie się urodził, to wieś w powiecie Bocheńskim, leżąca na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość ta, z pozoru taka jakich wiele w Polsce, jest jednak miejscem szczególnym. Wyróżnia się bowiem niezwykle malowniczym położeniem – leży w kotlinie otoczonej wzgórzami a jej zabudowa jest charakterystyczna dla wczesno-średniowiecznej osady miejskiej. Nie to jednak stanowi o niezwykłości Lipnicy.
więcej o Spotkanie z Panem Czesławem Aniołem
659 rocznica założenia pierwszego w Polsce uniwersytetu. Święto UJ.
wiadomości

659 rocznica założenia pierwszego w Polsce uniwersytetu. Święto UJ.

16.05.2023
Dzień 12 maja to dla Uniwersytetu Jagiellońskiego dzień szczególny. 12 maja 1364 roku Król Kazimierz Wielki podpisał Akt Fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Niestety, przedwczesna śmierć władcy w 1370 r. i późniejsze panowanie Ludwika Węgierskiego, który nie był zainteresowany w kontynuację działań swojego poprzednika doprowadziły do zaprzestania działalności. Dopiero starania króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi, która w swoim testamencie przekazała majątek osobisty na rzecz Akademii Krakowskiej, spowodowały, że uniwersytet 26 sierpnia 1400 roku wznowił działalność. Odbyło się to w rok po śmierci królowej Jadwigi.
więcej o 659 rocznica założenia pierwszego w Polsce uniwersytetu. Święto UJ.
Złożenie wieńców pod pomnikiem Hugona Kołłątaja - absolwenta naszej Uczelni.
wiadomości

Złożenie wieńców pod pomnikiem Hugona Kołłątaja - absolwenta naszej Uczelni.

15.05.2023
Obchody święta Konstytucji 3 Maja na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Stowarzyszeniu Absolwentów UJ mają od lat podwójne znaczenie. Jak w całej Polsce to święto obchodzone jest uroczyście i z dumą. Jest jednak pewna, bardzo istotna różnica, jeśli chodzi o obchody święta Konstytucji 3 maja na Uniwersytecie Jagiellońskim – najstarszej polskiej uczelni wyższej.
więcej o Złożenie wieńców pod pomnikiem Hugona Kołłątaja - absolwenta naszej Uczelni.
Tradycyjne Wielkanocne "Jajeczko"

Tradycyjne Wielkanocne "Jajeczko"

16.04.2023
Święta Wielkanocne to tradycyjny czas spotkań rodzinnych i w gronie najbliższych przyjaciół. Jak co roku w naszym Stowarzyszeniu, w czwartek 13 kwietnia odbyło się kultywowane od lat „Jajeczko”. Choć nazwa spotkanie dość skromna, to dzięki pracy naszych Drogich Koleżanek stół został zastawiony na prawdziwą ucztę. Mimo, że składka była niewielka, to ilość zakąsek, ciast, owoców była imponująca.
więcej o Tradycyjne Wielkanocne "Jajeczko"