Relacje z wydarzeń

Wykład prof. dr. hab. Piotra Sztompki

Wykład prof. dr. hab. Piotra Sztompki

03.04.2024
Po raz kolejny w ramach cyklu wykładów organizowanych z okazji Jubileuszu 60-lecia SAUJ „Poszukiwanie prawdy i służba społeczeństwu – spotkania z uczonymi” wykład pt. „.Wiarygodność; dobro rzadkie a bardzo potrzebne" wygłosił w reprezentacyjnej Auli Collegium Novum, prof. dr. hab. Piotr Sztompka - Profesor Honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład zgromadził liczne grono słuchaczy, a wśród nich Panią Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Dorotę Malec.
więcej o Wykład prof. dr. hab. Piotra Sztompki
Charytatywne Spotkanie Górskie Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka

Charytatywne Spotkanie Górskie Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka

17.03.2024
W dniach od 8 do 10 marca 2024 w Zakopanem, w pensjonacie Adria odbyło się coroczne, XV Charytatywne Spotkanie Górskie im. Hani i Mieczysława Król – Łęgowskich. Spotkania te, organizowane są przez Fundację Centrum Leczenia Szpiczaka, której Prezesem Zarządu jest prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn - Kierownik Ośrodka Leczenia Dyskrazji Plazmocytowych w Katedrze Hematologii, na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fundacja ta, powstała w 2008 roku wspomaga m. in. działalność naukową, profilaktyczną, diagnostyczną i leczniczą na rzecz chorych na szpiczaka mnogiego i inne choroby nowotworowe krwi. Charytatywne Spotkania Górskie skupiają ludzi, których łączy miłość do Tatr i chęć niesienia pomocy ludziom chorym na choroby nowotworowe.
więcej o Charytatywne Spotkanie Górskie Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka
Wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki

Wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki

04.03.2024
22 lutego w czwartek o godz. 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Absolwentów UJ odbył się okolicznościowy wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki p.t. "Pochód inauguracyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego jako element dziedzictwa narodowego". 17 października 2003 r. w Paryżu została sporządzona Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W oparciu o tę konwencję, której celem jest ochrona i poszanowanie m.in. zwyczajów, rytuałów i obrzędów świątecznych, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2022 roku rozpoczęły starania o wpisanie pochodu inauguracyjnego UJ na krajową listę niematerialnego dziedzictwa. Odpowiedni wniosek został złożony w październiku 2023 roku. Wpisanie na listę odbyło się 29 stycznia 2024 r.
więcej o Wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki
Wykład prof. dr. hab. Jana Potempy

Wykład prof. dr. hab. Jana Potempy

14.02.2024
Kolejny wykład z cyklu Poszukiwanie prawdy i służba społeczeństwu – spotkania z uczonymi, odbył się 8 lutego w Auli Collegium Novum. Wykład ten, zatytułowany „Naukowe podstawy przysłowia darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby" wygłosił prof. dr hab. Jan Potempa - kierownik Katedry Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Jan Potempa równolegle pełni funkcję Research Professor i Distinguished Academic Scholar w University of Louisville School of Dentistry (Louisville, KY, USA).
więcej o Wykład prof. dr. hab. Jana Potempy