Relacje z wydarzeń

Odsłonięcie Tablicy Pamięci Profesora Stanisława Estreichera

Odsłonięcie Tablicy Pamięci Profesora Stanisława Estreichera

04.04.2023
Jednym z podstawowych celów działań SAUJ jest promowanie absolwentów Uniwersytetu i kultywowanie pamięci o tych wybitnych absolwentach, którzy już odeszli. Profesor Stanisław Estreicher – Rektor UJ w latach 1919-1921 jest postacią wybitną w historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego aresztowanie i śmierć w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen były wydarzeniami, o których nie wolno nam zapominać. Pamięć o Profesorze Stanisławie Estreicherze jest naszym obowiązkiem. Pozostawiamy przyszłym pokoleniom tablicę pamiątkową na fasadzie domu, w którym mieszkał Profesor Stanisław Estreicher wraz z rodziną.
więcej o Odsłonięcie Tablicy Pamięci Profesora Stanisława Estreichera
Spotkanie z Panią Janiną Ziętek

Spotkanie z Panią Janiną Ziętek

28.09.2022
Człowiek renesansu, to zgodne ze słowami Leona Battisty Albertiego, to „człowiek, który potrafi dokonać wszystkiego, na co przyjdzie mu ochota”. Niewielu jest w dzisiejszych czasach takich ludzi. Cywilizacja wymusza specjalizację, tzn. aby działać dobrze i skutecznie należy ograniczyć swoją aktywność do bardzo ściśle określonych obszarów. Wyjątki zdarzają się rzadko. Mieliśmy szczęście, że udało nam się spotkać taką „renesansową” osobę.
więcej o Spotkanie z Panią Janiną Ziętek

Pożegnanie śp. Wandy Szajowskiej

05.09.2022
2 września 2022 r. społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego pożegnała śp. Wandę Szajowską - najstarszą Polkę, absolwentkę Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poniżej publikujemy tekst pożegnania wygłoszonego przez Prezesa SAUJ Prof. Piotra Laidlera.
więcej o Pożegnanie śp. Wandy Szajowskiej
Prof. Piotr Laidler uhonorowany medalem im. Erazma Jerzmanowskiego

Prof. Piotr Laidler uhonorowany medalem im. Erazma Jerzmanowskiego

15.06.2022