Relacje z wydarzeń

Akademicki Dzień Pamięci

Akademicki Dzień Pamięci

13.11.2023
6 listopada przypada 84 rocznica dramatycznych wydarzeń jakie miały miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1939 roku. Wydarzenia te, określane jako Sonderaktion Krakau były bezprecedensowym i perfidnym aresztowaniem i uwięzieniem w hitlerowskich obozach koncentracyjnych pracowników naukowych UJ i innych uczelni krakowskich. Wielu spośród nich przez to straciło życie. Umierający w obozie w Sachsenhausen w grudniu 1939 roku profesor Stanisław Estreicher powiedział "Nie zapomnijcie naszej śmierci i nie dajcie jej zmarnować" Rocznica tych wydarzeń jest także okazją do wspomnienia wszystkich zmarłych członków społeczności akademickiej Krakowa. Trzeba pamiętać i słowa Józefa Piłsudzkiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
więcej o Akademicki Dzień Pamięci
Spotkanie z prof. Anną Pituch-Noworolską

Spotkanie z prof. Anną Pituch-Noworolską

29.10.2023
W tradycyjny czwartek, 19 października, przybyła na spotkanie do Collegium Novum UJ osoba niezwykła – Pani profesor dr hab. Anna Pituch-Noworolska. Czas spędzony z Panią profesor nosił tytuł „Spotkanie w ogrodzie uczonych”. Było to rzeczywiście spotkanie dwojga uczonych – Pani Profesor z prezesem SAUJ prof. Piotrem Laidlerem. Spotkanie otwarte, któremu przysłuchiwali się i uczestniczyli członkowie SAUJ i zaproszeni goście, co prawda nie w ogrodzie lecz w historycznej Auli Collegium Novum. Przebieg spotkania był niecodzienny. Rozmowa dwojga uczonych ilustrowana była wierszami prof. Anny Pituch-Noworolskiej. Trzeba bowiem wiedzieć, ze Pani profesor jest osobą o wielu pasjach. Jest podróżniczką, fotografem, naukowcem, lekarzem dzieci i wreszcie nadzwyczajnie wrażliwą poetką.
więcej o Spotkanie z prof. Anną Pituch-Noworolską
Inauguracja Roku Akademickiego 2023 w JUTW

Inauguracja Roku Akademickiego 2023 w JUTW

29.10.2023
11 października w Audytorium Maximum uroczyście zainaugurowany został nowy rok akademicki Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To już kolejny 42 rok akademicki w tej, jednej z najstarszych w Polsce, uczelni tego typu. Uroczystości otworzyła Ewa Piłat – dyrektor Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głos zabrała profesor Dorota Malec – prorektor UJ, a także profesor Krzysztof Stopka- wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów UJ. Uroczystości towarzyszył niezwykle interesujący wykład poświęcony zagadnieniom sztucznej inteligencji. Wygłosił go dr Artur Gunia – pracownik naukowy Instytutu Filozofii UJ. Uroczystość uświetnił występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Camerata Jagellonica.
więcej o Inauguracja Roku Akademickiego 2023 w JUTW
Inauguracja Roku Akademickiego 2023/24

Inauguracja Roku Akademickiego 2023/24

29.10.2023
Tradycyjnie, uroczystości inauguracyjne w 2023 roku rozpoczął wzniosły przemarsz orszaku profesorów, którzy przeszli ulicami Krakowa z Collegium Maius do Collegium Maximum. Profesorowie reprezentowali każdy z szesnastu wydziałów uczelni, a kolory ich tóg były charakterystyczne dla każdego z wydziałów. Uroczystość inauguracji kolejnego, 660 roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim, w auli Collegium Maximum otworzył JM Rektor UJ profesor Jacek Popiel. W przemówieniu życzył aby w naszych sercach i umysłach zagościła wiara w lepsze jutro, w którym obowiązywać będzie wzajemny szacunek i wierność podstawowym wartościom moralnym, które odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach. Jest to niezwykle ważne, szczególne w dzisiejszych, jakże trudnych warunkach jakie panują w naszym kraju.
więcej o Inauguracja Roku Akademickiego 2023/24